Historická lahůdka s úžasnou minulostí. To je rychlý popis letounu Polikarpov PO-2 (U2) Kukuruznik. Legenda sovětského letectví se začala psát v roce 1927, kdy byly vyrobeny první stroje, největší slávy se ale stroj dočkal ve druhé světové válce, kdy byl opravdovým postrachem německé armády.
Největší předností dvojmístného dvouplošníku byl jeho extrémně tichý motor. Využívaný byl jako cvičný, spojovací, štábní, dopravní, sanitní, průzkumný, ale také jako velmi efektivní bombardovací letoun. Právě díky tichému motoru byl nasazován zejména do nočních akcí, kdy se dokázal k cíli přiblížit až neskutečně blízko a nekompromisně tak nepřítele zlikvidovat.
Noční nálety na německé jednotky se pro Polikarpov PO-2 (U2) Kukuruznik staly typické a největší slávu přinesly 46. pluku vojenského ženského letectva. Němci tak tyto ženské jednotky pojmenovali „Noční Čarodějnice“. Příslušnice pluku si tento název vzaly hrdě za svůj, a nakonec tuto přezdívku začaly oficiálně používat. Sami Sověti stroj přezdívali „Kukuruznik“ neboli „Sekáč kukuřice“. Kromě nočních náletů byl v největší míře byl používán jako noční zásobování partyzánských jednotek a odvoz raněných.
Postupem času bylo letadlo konstrukčně vylepšováno a v roce 1944 bylo přejmenován na počest tragicky zesnulého konstruktéra Polikarpova na Po-2. Výroba stroje byla ukončena v roce 1953. Letadlo používal také 1. Československý armádní sbor a po válce i československé letectvo pod označením K-62.
Na Dni ve vzduchu se diváci mohou těšit na letoun vyrobený v roce 1937 v Sovětském svazu pod sériovým číslem 0076. Nasazený byl i za druhé světové války a po válce v roce 1945 byl darován jugoslávské armádě. Z letového provozu byl vyřazený v roce 1975.
V letech 2004 až 2005 proběhla jeho kompletní rekonstrukce a před několika lety prošel stroj dalšími úpravami a dostal také své původní ruské vojenské označení. Aktuálně má domovskou základnu v Leteckém muzeu Metoděje Vlacha v Mladé Boleslavi. Součástí vystoupení na letišti v Plasích bude úžasná ukázka včetně střelby na pozemní cíle.